کد خبر:28953 | ۱۰:۵۶:۱۴ - شنبه ۶ دی ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پوشش ۱۲۰۰ نفر در طرح‌ سوادآموزی ناحیه یک بندرعباس
سرپرست آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس که به عنوان پرجمعیت‌ترین ناحیه آموزشی کشور نیز شناخته می‌شود، از پوشش یک‌هزار و ۲۴۴ نفر در طرح سواد آموزی طی سال ۹۳ خبر داد. محمد قویدل صبح امروز در آستانه فرارسیدن هفتم دی‌ماه سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان حضرت امام (ره)، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس […]

سرپرست آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس که به عنوان پرجمعیت‌ترین ناحیه آموزشی کشور نیز شناخته می‌شود، از پوشش یک‌هزار و ۲۴۴ نفر در طرح سواد آموزی طی سال ۹۳ خبر داد.

محمد قویدل صبح امروز در آستانه فرارسیدن هفتم دی‌ماه سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان حضرت امام (ره)، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: از این تعداد ۳۴۰ نفر در دوره سوادآموزی، ۸۰۹ نفر دوره انتقال و ۹۵ نفر در دوره تحکیم هستند.

وی در تشریح جزییات دوره سوادآموزی ادامه داد: دوره‌ای که به منظور دستیابی افراد بی‌سواد ۱۰ تا ۴۹ ساله به حداقل سواد که معادل سوم ابتدایی است و دارندگان مدرک تحصیلی (اول ابتدایی، دوم ابتدایی، مردودی سوم ابتدایی، بی‌سوادان مطلق و دارندگان مدرک مقدماتی) در این دوره ثبت‌نام می‌شوند که در صورت قبولی به دوره‌های انتقال و تحکیم ورود پیدا خواهند کرد.

سرپرست آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس ادامه داد: در دوره انتقال نیز فرصت ادامه تحصیل برای کسانی که دوره سوادآموزی، سوم ابتدایی، چهارم ابتدایی، تکمیلی و پایانی نهضت را گذرانده یا کسانی که فاقد شرایط ادامه تحصیل در آموزش و پرورش رسمی هستند فراهم می‌شود و مدرک آن معادل ششم ابتدایی است.

قویدل همچنین گفت: دوره تحکیم نیز فرصتی برای استمرار و پایداری آموخته‌هاست و کاربرد آن برای کسانی است که دوره سوادآموزی، سوم ابتدایی، چهارم ابتدایی، تکمیلی و پایانی نهضت را گذرانده‌اند و تمایلی به ادامه تحصیل ندارند و فقط برای جلوگیری از بازگشت به بی‌سوادی است و شرایط سنی ندارد.

سرپرست آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس در ادامه عدم انگیزه کافی در جامعه هدف و فقدان ساز و کارهای قانونی برای الزام و یا ترغیب افراد بی‌سواد به امر سوادآموزی را یکی از این چالش‌های فراروی این مهم عنوان کرد و افزود: علاوه بر این، سختی و پیچیدگی کار به همراه مغایرت‌های آماری نیز از دیگر چالش‌هاست که اگر این موانع برطرف شود بهتر می‌توان برای سوادآموزی برنامه‌ریزی راهبردی داشت.

به گفته وی، برای رفع این چالش‌ها علاوه بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های آموزش و پرورش در تعاملی سازنده با دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله بهزیستی، شیلات، جهاد کشاورزی، کمیته امداد، سپاه و شهرداری‌ها، ضمن شناسایی موانع و چالش‌ها، راهکارهای عملیاتی را برای تحقق سوادآموزی در بین اقشار هدف داشته‌ایم.

این مسئول اضافه کرد: در این راستا همه تلاش‌ها بر این است که در یک هم‌افزایی از امکانات هر دستگاه نیز بهره گرفته شود تا در تعاملی مشترک، با ظرفیت حداکثری، امر خطیر سوادآموزی در جامعه دنبال شود.

وی نقش رسانه‌های جمعی در تشویق و ترغیب بی‌سوادان به امر سوادآموزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: تنویر افکارعمومی و معرفی ظرفیت‌های ایجاد شده که به سهولت امکان سوادآموزی را برای جامعه هدف فراهم کرده است از جمله اقداماتی است که رسانه‌های جمعی می‌توانند با استفاده از پوشش فراگیر خود در اطلاع‌رسانی، در امر مهم سوادآموزی مشارکت کنند.

سرپرست آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس با تاکید بر اینکه اعتبار لازم برای سوادآموزی بدون کمترین محدویت وجود دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به عزم ملی و تاکید مسئولان نظام خاصه رهبر معظم انقلاب به امر سوادآموزی و ریشه‌کنی بی‌سوادی، برای سواد آموختن همه سوادآموزان اعتبار مالی بدون کمترین مشکل یا تنگنای مالی وجود دارد و هیچ کسری در این بخش وجود ندارد.

قویدل یادآور شد: بدون شک نعمت سواد ضامن رشد و شکوفایی کشور و ارتقا توانایی‌های فردی و اجتماعی شهروندان در جهت رفع فقر و محرومیت است.

سرپرست آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس در پایان با بیان اینکه این ناحیه آموزشی در امر خطیر سوادآموزی عملکرد قابل تحسینی را از نگاه مسئولان داشته است، بیان داشت: علاوه بر شاخص تعیین شده، این ناحیه در صورت فراهم بودن بستر کار، با انگیزه جهادی توان اجرایی لازم را دارد تا بتواند دین خود را در این امر مقدس ادا کند.

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=28953 photo169857019186096259 (1)