کد خبر:43377 | ۱۰:۴۳:۵۱ - یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
هدف واقعی ترامپ از سفر به عربستان و دیدار با دیکتاتورهای فاسد جهان عرب چیست؟
روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای به قلم “رابرت فیسک” –نویسنده سرشناس خود- اهداف و دلایل واقعی سفر”دونالد ترامپ” –رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری ندای ساحل؛روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای به قلم “رابرت فیسک” –نویسنده سرشناس خود- اهداف و دلایل واقعی سفر”دونالد ترامپ” –رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی را مورد بررسی قرار داد و نوشت: “دونالد ترامپ” از امروز تلاش خود برای شکل گیری “ناتو عربی” را در ریاض که دیکتاتورهای فاسد بسیاری در آن حضور یافته اند، آغاز می کند و می کوشد تا با کمک اسرائیل اهل سنت را بر جنگ علیه شیعیان تجمیع کند.

در واقع کشوری که ترامپ امروز به آن سفر می کند، بیشتر تروریست های خاورمیانه اعم از داعش، القاعده و جبهه النصره، در آن پایگاه اساسی دارند و چشم ها به روی آن بسته و نادیده گرفته شده است؛ در حقیقت تاکنون و در تاریخ خاورمیانه شاهد چنین کمدی نبوده ایم.

بالاتر ازهمه، باید به ادعاهای ترامپ در مورد صلح و افراط گرایی اسلامی گوش دهند و قطعا این موضوع بیشترین بخش از سخنان ترامپ را شامل می شود؛ چرا که او با کمک گرفتن از این گفتمان ادعا خواهد کرد که ایران کشوری افراطی است و وهابیتی که خود گروه تروریستی داعش را بوجود آورده و اسلام را در دنیا بدنام کرده است، به فراموشی سپرده می شود.

“محمد بن سلمان” –جانشین ولی عهد عربستان- می خواهد چنانچه ممکن باشد زمام هدایت اهل سنت در عراق را دراختیار خود بگیرد، از این رو از “حیدرالعبادی” –نخست وزیر عراق- دعوت کرده است تا به ریاض بیاید و ائتلافی علیه ایران، سوریه، حزب الله و جنبش انصارالله شکل بگیرد. این در حالی است که سعودی ها سال گذشته به شیوه گروه تروریستی داعش، سر “شیخ نمر النمر” را از بدنش جدا کردند و شیوه سنتی وهابیت برای اعدام است.

می توان تأکید کرد گروه تروریستی داعش، درواقع ساخته دست همان طائفه سلفی عربستان است؛ به گونه این که سعودی ها و پادشاهان عرب خلیج فارس ثروت هایی انبوه دارند و وهابیت تنها دینی است که در نزد ترامپ محترم است و آنها نیز خواهان نابودی ایران، سوریه، حزب الله و انصارالله هستند و این یعنی آنکه ترامپ می تواند به آنها موشک، جنگنده، کشتی و سلاح بفروشد؛ در واقع و باتوجه به این مسئله آمریکا خوشحال خاوهد بود و اسرائیل از آمریکا خوشحال تر.

ولی عهد عربستان معتقد است که می تواند ائتلافی عربی را شکل دهد که اسرائیل از این موضوع بسیار خوشحال می شود، به مانند زمانی که عراق به ایران حمله کرد و آمریکا از “صدام” حمایت کرد. آن زمان، بود که اسرائیلی ها موشک های آمریکایی را برای صدام فراهم کردند و طبیعتا همین رژیم است که ارتش سوریه و حزب الله را در جنگ سوریه بمباران می کند، در حالی که بدون آنکه کوچترین مزاحمتی را برای تروریست های داعش داشته باشد، آنها را واگذاشته است و بلکه به آنها کمک هم می کند.

امروز ترامپ برای تحقق منافع خود، باید عدالت، حقوق شهروندی، بیماری و مرگ و وبائی که بر یمن سیطره یافته است را از باب تعارف و رودربایستی با حملات جنایتکارانه عربستان با همکاری خود آمریکا فراموش کند. هیچ یک از سران عربی که ترامپ در ریاض با آنها دیدار خواهد کرد وجود ندارند که شهروندانشان را آزار و اذیت نکرده باشند.  روسیه و ولادیمیر پوتین به خوبی واقعیت آنچه در ریاض جریان دارد را درک کرده است؛ پوتین به زودی مشاهده خواهد کرد که “ناتو عربی” علی رغم تلاش های ترامپ برای حمایت از آن چگونه فرو می پاشد.

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=43377 photo169857019186096259 (1)