کد خبر:29015 | ۸:۳۷:۴۰ - یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نقاط ضعف جنگنده ۴۰۰ میلیون ‌دلاری ساخت آمریکا
آخرین اخبار از پروژه چند صدمیلیارد دلاری آمریکا برای ساخت جنگنده عمودپرواز نشان می‌دهد که مشکلات فنی هنوز هم گریبان‌گیر اف-۳۵ است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ساحل به نقل از خبرگزاری فارس، پس از آنکه اعلام شد پروژه ۴۰۰ میلیارد دلاری ساخت جنگنده عمودپرواز ارتش آمریکا سال آینده به بار می‌نشیند، متخصصان از […]

آخرین اخبار از پروژه چند صدمیلیارد دلاری آمریکا برای ساخت جنگنده عمودپرواز نشان می‌دهد که مشکلات فنی هنوز هم گریبان‌گیر اف-۳۵ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ساحل به نقل از خبرگزاری فارس، پس از آنکه اعلام شد پروژه ۴۰۰ میلیارد دلاری ساخت جنگنده عمودپرواز ارتش آمریکا سال آینده به بار می‌نشیند، متخصصان از وجود اشکال جدیدی در اف ۳۵ پرده برداشتند.

دو مقام شاغل در نیروی هوایی ارتش آمریکا که با پروژه ساخت این جنگنده پیشرفته ارتباط نزدیکی داشته‌اند به ضعف موجود در سنسورهای زمین-بین این پرنده اشاره کرده‌اند و گفته‌اند که سنسورهای بکار رفته در اف-۳۵، علاوه بر قدیمی بودن و ارائه تصویری با وضوح پایین، نمی‌توانند فیلم میدان نبرد را به صورت مستقیم برای سربازان درگیر در جبهه، ارسال کند.

وضوح بالا و نمایش مستقیم تصویر هوایی میدان نبرد در گیرنده‌های سربازان درگیر بر روی زمین، فن‌آوری‌ای است که بیش از یک دهه پیش وارد ارتش شد ولی اف-۳۵ به دلیل حفظ ساختار و شکل رادارگریز خود که وجود لبه‌های تیز را بر روی بدنه جنگنده، منع می‌کند و همچنین به دلیل بزرگ بودن سامانه‌های جدید که در دماغه کوچک این پرنده عمودپرواز جا نمی‌شوند، مجبور است از سنسورهای زمین-بین قدیمی و منسوخ استفاده کند.

سنسورهای قدیمی سوار شده بر روی اف-۳۵ یک مشکل بزرگ دیگر نیز دارند؛ سربازان آمریکایی در حال حاضر با استفاده از یک چراغ لیزری دستی، بر روی هدف خود که گاهی یک سنگر نفوذناپذیر است هدف‌گیری می کند و موشک‌ها و تیربار سنگین جنگنده‌ها به راحتی و با کم ترین خطا، هدف را منهدم می‌کنند. سنسور اف-۳۵ که عمودپرواز ۴۰۰ میلیارد دلاری آمریکا لقب گرفته اما، چنین قابلیتی ندارد.

پیش از این هم کارشناسان از اشکال طراحی در کابین خلبان اف-۳۵ و محدودیت شدید میدان دید خلبان خبر داده بودند.

تاکنون تنها کشوری که از جنگنده‌های عمودپرواز ساخت داخل به صورت گسترده استفاده کرده و می‌کند، نیروی هوایی سلطنتی انگلیس است که از جنگنده «هرییر» سود می‌برد.

نیروی هوایی ارتش شوروی سابق هم در فکر ساخت یک جنگنده عمودپرواز بود که بر این اساس، جنگنده «یاک ۱۴۱» طراحی شد و حتی چند پرواز آزمایشی هم داشت.

نمونه آزمایشی «یاک ۱۴۱»

اف-۳۵

با فروپاشی شوروی سابق اما، تولید گسترده این جنگنده و رفع نقایص عملیاتی آن دیگر ممکن نشد و با مذاکره مقامات روس و نمایندگان شرکت آمریکایی لاکهید مارتین در نمایشگاه هوایی «فارن‌بورو» در سال ۱۹۹۲، مقدمات فروش طرح این جنگنده روس به طرف آمریکایی به مبلغ ۳۸۵ میلیون دلار، کلید خورد.

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=29015 photo169857019186096259 (1)