کد خبر:28265 | ۱۱:۴۹:۵۶ - چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نجات جان کودک۶ماهه در هواپیمای حامل فرمانده کل سپاه+جزئیات
کمک خلبان پرواز دیشب تهران ـ کرمان با اقدامی ایثارگرانه جان نوزاد شش ماهه ای را نجات داد. به گزارش ندای ساحل و به نقل از  شبکه اطلاع رسانی دانا ،مهدی صفری فرمانده یگان حفاظت هواپیمایی فرودگاه های کرمان در گفتگو با” پایگاه اطلاع رسانی بوتیا ” از بروز حادثه ای در پرواز دیشب تهران ـ کرمان خبر […]

نجات جان کودک6ماهه در هواپیمای حامل فرمانده کل سپاه+جزئیات

کمک خلبان پرواز دیشب تهران ـ کرمان با اقدامی ایثارگرانه جان نوزاد شش ماهه ای را نجات داد.

به گزارش ندای ساحل و به نقل از  شبکه اطلاع رسانی دانا ،مهدی صفری فرمانده یگان حفاظت هواپیمایی فرودگاه های کرمان در گفتگو با” پایگاه اطلاع رسانی بوتیا ” از بروز حادثه ای در پرواز دیشب تهران ـ کرمان خبر داد.

وی در ادامه گفت : متاسفانه نوزاد ۶ ماهه ای دچار حادثه شد و به لطف خداوند و کمک ؛ کمک خلبان پرواز آقای شهاب شیرخوانی این نوزاد احیاء شد.

پس از شنیدن این خبر به سراغ کاپیتان شیرخوانی ؛ کمک خلبان پرواز دیشت تهران ـ کرمان رفتیم.

۰۱

شهاب شیرخوانی در رابطه با اتفاقات رخ داده در پرواز شب گذشته گفت : در سیستم هواپیمایی کار به این صورت است که وقتی انسانی از وضعیت سلامت خارج شود یک سری مجوزهایی لازم است که ما بتوانیم مشکلات ایجاد شده را حل کنیم .

وی ادامه داد : نشاندن هواپیما در مواقع اضطرار کار بسیار متفاوتی است و در هر صورت اگر یکی از مسافران دچار مشکلی شود و اتفاقی بیافتد این کار را انجام می دهیم ؛ اما در شرایط عادی به عنوان پیشگیری این مسئله را در نظر می گیریم که آدم ها باید در شرایط سلامت باشند و یا از پزشک مربوطه مجوز خاصی داشته باشند  .

شیرخوانی حادثه  رخ داده در پرواز دیشب را این چنین شرح داد : ” مادر و نوزاد شش ماه ای در پرواز مسافربری شماره ۱۰۵۵ هواپیمایی ماهان  تهران-کرمان حضور داشتند ؛ که مشخصا از بیماری خاصی در سیستم حنجره رنج می برد به گونه ای که حنجره را باز کرده بودند و منفذ بازی بر روی گردن نوزاد بود و یک دستگاه ساکشن که بایستی خلط را از ریه نوزاد تخلیه کند دائما فعال بود تا نوزاد قادر به تنفس باشد و در پریودهای زمانی ۴۰ دقیقه ای این کار باید انجام می شد.

در هر صورت این افراد به عنوان مسافر پذیرش شده بودند و همان گونه که می دانید اولین کسی که با این وضعیت برخورد می کند سر مهماندار پرواز می باشد که مدیریت مجموعه کابین هواپیما به عهده وی است که در پرواز دیشب خانم بهمنی سر مهماندار پرواز بودند.

البته اینجا جا دارد از زحمت های بی دریغ شان تشکر کنم ، خانم بهمنی اطلاع دادند که چنین موردی در پرواز وجود دارد و البته مجوز پزشکی نیز به همراه دارند که می توانند تحت شرایط ذکر شده پرواز کنند و به طبع ما منع قانونی برای حمل این مسافر نداشتیم پس از گذشت ۴۰ دقیقه از پرواز که نزدیک به آسمان یزد بودیم و می خواستیم کاهش ارتفاع را جهت فرود در فرودگاه کرمان را شروع کنیم ، سر مهماندار پرواز اطلاع دادند که نوزاد دچار مشکل تنفسی شده است و دستگاه ساکشن اتصال کامل با برق هواپیما ندارد.

البته این اتفاق از جمله مسائلی بود که تا لحظه انجام قابل پیش بینی نبوده است و گرنه همه کارهای قابل پیشگیری را سیستم هواپیمایی انجام داده بود .

بنده جهت پیگیری وضعیت به کابین مسافران مراجعه کردم و دیدم که نوزاد تنفسش با صدای خیلی نامناسبی انجام میگیرد و هر لحظه تنفس وی سخت تر می شد، ابتدا سعی کردم با ماساژ دادن ریه و سینه خلط را تخلیه کنم در همین حال نوزاد بسیار وخیم شد طوری که  نوزاد دست و پا میزد و نمی توانست نفس بکشد و مدام تغییر رنگ پیدا می کرد و کبود تر می شد و البته می دانستیم که اگر این  نوزاد خفه نشود بعد از دو دقیقه دچار ضایعه مغزی خواهد شد.

تنها چیزی که در آن لحظه به ذهنم رسید و با توجه به اینکه بخشی از کار ما مدیریت بحران است ، این بود که میتوانم با مکیدن از طریق لوله دستگاه ساکشن خلط ریه  نوزاد را خارج کنم ؛ این کار را انجام دادم که وضعیت نوزاد خیلی بهتر شد .

از طرف دیگر پروسه ای بسیار حساس که موازی با کاری که ما انجام میدایم هماهنگی با سیستم زمینی و مراقبت پرواز بود که این کار توسط کاپتان صداقت نیا انجام شد و اینکه ما با توجه به  داشتن بیماری با وضعیت گفته شده نیاز به مراقبت های پزشکی در فرودگاه کرمان داریم .

انصافا  همکاران و فرمانده یگان حفاظت فرودگاه های کرمان با توجه به بحث امنیتی تردد در محوطه فرودگاه و فرود هواپیما که جز اساسی ترین بخش کار امنیتی است ؛ خوشبختانه همکاران سپاه به صرف این که بیمار یک نوزاد بود و باید سریعا مورد کمک رسانی قرار میگرفت ؛ خیلی سریع این هماهنگی ها را انجام دادند که به محض این که هواپیما در فرودگاه کرمان به زمین نشست، آمبولانس جلو هواپیما آماده بود .

جا دارد اینجا از زحمات  فرمانده فرودگاه کرمان تشکر داشته باشم  وی خیلی پیگیرانه توانست تمامی هماهنگی های لازم را جهت این کار انجام دهند حتی ایشان به اختیار خودشان با وجود اینکه فرمانده سپاه پاسداران کشور در پرواز بودند ؛به گونه ای هماهنگ کردند که در اولین فرصت نوزاد را به پزشکان برسانیم و بعد فرمانده سپاه پاسداران را که به عنوان مسافر ویژه بودند پیاده  کنیم .

البته دوباره زمانی که نشستیم و در آن فاصله که وسیله انتقال مسافرین از هواپیما به زمین نوزاد دچار مشکل تنفسی شد ، که دوباره نوزاد را بغل کردم و سر و ته نگه داشتم که نفس وی برگردد و پس از رسیدن پزشک الحمدالله حال نوزاد خیلی بهتر شده بود .

سردار جعفری کاملا در جریان این کار بودند و میدانستند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و در جت رو زمانی که نوزاد را به دستگاه متصل می کردیم ایشان از یکی از همکاران بنده شرح حال مختصری گرفتند و با نوزاد که حالش بهتر شده بود بازی کردند و البته نگه داشتن سردار به لحاظ مسائل امنیتی در میان مسافر معمولی به صلاح نبود .

کار ما یک کار گروهی است ، مجموعه کاری است از فرماندهی کاپتان و خلبان هواپیما ، مسئول کل کابین هواپیما و در نهایت من حقیر و در آن لحظه بنده یک تصمیمی گرفتم که خدا رو شکر تصمیم درستی بود و جان نوزاد را نجات داد ؛ اگر این کار به زنده ماندن یک ایرانی منجر شده محصول کار شخص من نیست و یک کار گروهی است.”

۰۲

خلبان شیرخوانی در حال خواندن نماز شکر پس از احیاء کودک

خلبان شیرخوانی در پایان گفت : بنده مسافر مداری و اهمیت گذاشتن شرکت هواپیمایی ماهان برای مسافرانش را مشاهده کردم که تمامی پرسنل فراتر از توان خود در این قضیه کمک کردند که این نوزاد زنده و سلامت به زمین برسد که الحمدالله این کار انجام شد.

سردار سرلشکر جعفری فرمانده  کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای حضور در جمع بسیجیان کرمان در این پرواز حضور داشت ؛ و پس از اطلاع از ماجرا از زحمات کمک خلبان شیرخوانی تقدیر کردند.

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=28265 photo169857019186096259 (1)