کد خبر:27945 | ۱۲:۳۳:۴۸ - یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میزبانی بندر شهید رجایی از ۲۳۰۰ کشتی/ صادرات ۱۵ میلیون تن کالای غیرنفتی
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از پهلوگیری حدود دو هزار و ۳۰۰ فروند انواع کشتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور در سال جاری خبر داد و گفت: امسال ۱۵ میلیون تن کالای غیرنفتی از طریق این بندر صادر شد. به گزارش ندای ساحل و به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، ابراهیم ایدنی پیش از ظهر امروز […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از پهلوگیری حدود دو هزار و ۳۰۰ فروند انواع کشتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور در سال جاری خبر داد و گفت: امسال ۱۵ میلیون تن کالای غیرنفتی از طریق این بندر صادر شد.
خبرگزاری فارس: میزبانی بندر شهید رجایی از 2300 کشتی/ صادرات 15 میلیون تن کالای غیرنفتی

به گزارش ندای ساحل و به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، ابراهیم ایدنی پیش از ظهر امروز در جمع معاونان و مدیران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به تشریح عملکرد منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی طی هفت ماه گذشته پرداخت و اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۴۱ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۴۵۹ تن کالای نفتی و غیرنفتی تخلیه و بارگیری شد که ۲۷ میلیون و ۸۳۸ هزار و ۹۳۰ تن از کل عملیات انجام شده در این بندر به کالاهای غیرنفتی و ۱۴ میلیون و ۱۴۱ هزار و ۵۲۹ تن باقی‌مانده مربوط به مواد نفتی است.

وی افزود: این میزان جابجایی کالا از طریق ۵۸۴ هزار و ۵۳۳ دستگاه کامیون و بالغ بر سه هزار واگن قطار صورت گرفت.

*رشد ۸۴ درصدی ترانزیت نفتی

ایدنی به آخرین وضعیت عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در بندر شهید رجایی اشاره کرد و گفت: از آغاز سال جاری تاکنون ۳۰ هزار و ۹۷۰ تن مواد نفتی از طریق پایانه‌های نفتی بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران به خارج از کشور صادر شد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی میزان ترانزیت این نوع کالاها را ۳۴۱ هزار و ۴۴۳ تن اعلام و بیان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه گذشته، ۸۴ درصد افزایش داشته است.

وی ضمن بیان این مطلب که بیش از ۷۲۹ هزار تن مواد نفتی از طریق این بندر به داخل کشور وارد شد، میزان کاپوتاژ مواد نفتی طی سال جاری را ۱۰ میلیون و ۱۲ هزار و ۲۸۸ تن اعلام کرد.

*۶٫۵ برابر شدن ترانزیت غیرنفتی

عالی‌ترین مقام حوزه دریایی و بندری هرمزگان در ادامه حجم ترانزیت کالاهای غیرنفتی طی سال جاری را سه میلیون و ۳۱۷ هزار و ۲۵۳ تن عنوان کرد و از رشد چشمگیر ۵۶۴ درصدی این بخش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و ۶٫۵ برابر شدن این بخش از عملیات بندری، خبر داد.

ایدنی از رونق عملیات ترانشیپ برای تبدیل بندر شهید رجایی به بندر کانونی منطقه خبر داد و گفت: طی این مدت، یک میلیون و ۶۰ هزار و ۹۷۳ تن کالا با خطوط فیدری از این بندر به سایر بنادر ترانشیپ شد که ۱۳ درصد افزایش داشته است.

*صادرات ۱۵ میلیون تن کالای غیرنفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان میزان کاپوتاژ (حمل و نقل ساحلی) اینگونه کالاها را طی سال جاری، بالغ بر ۱۹۶ هزار و ۹۸۴ تن عنوان کرد و با اشاره به آخرین حجم صادرات غیرنفتی انجام شده در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور، رقم آن را ۱۴ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۵۸۹ تن دانست.

ایدنی از تخلیه و بارگیری یک میلیون و ۳۶ هزار و ۹۲۳ TEU کانتینر در این بندر طی سال جاری خبر داد.

وی تعداد شناورهای ورودی به بندر شهید رجایی را از ابتدای سال جاری تاکنون دو هزار و ۲۹۸ فروند اعلام کرد و گفت: از این میزان، یک هزار و ۸۴۲ فروند شناور بالای هزار تن و ۴۵۶ فروند از کشتی‌های پهلو گرفته در بندر شهید رجایی، زیر یک هزار تن وزن داشته‌اند.

به گزارش فارس منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۱۰۰ میلیون تن کالا در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد و بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت، کل بنادر کشور را پشتیبانی می‌کند.

این بندر ضمن بهره‌مندی از حدود ۴۱ پست اسکله و با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین ترمینال‌های کانتینری کشور، توانایی پهلودهی به انواع کشتی‌های اقیانوس‌پیما را داراست و با برخورداری از ۱۸ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای (گنتری کرین) و ۲۴۰۰ هکتار محدوده عملیاتی و پسکرانه، تخلیه و بارگیری ۸۵ درصد کالاهای کانتینری کشور را بر عهده دارد.

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=27945 photo169857019186096259 (1)