کد خبر:28182 | ۹:۳۰:۲۳ - چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس: انسداد بی‌سوادی عزم ملی می‌طلبد
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ابتدایی ناحیه یک بندرعباس، با تاکید بر اهمیت انسداد بی‌سوادی و نقش آن در تعالی اهداف توسعه کشور از تلاش جدی آموزش و پرورش ناحیه یک در شناسایی، جذب و آموزش افراد بی‌سواد خبر داد. به گزارش ندای ساحل، حوریه حاجی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس، […]

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ابتدایی ناحیه یک بندرعباس، با تاکید بر اهمیت انسداد بی‌سوادی و نقش آن در تعالی اهداف توسعه کشور از تلاش جدی آموزش و پرورش ناحیه یک در شناسایی، جذب و آموزش افراد بی‌سواد خبر داد.

خبرگزاری فارس: انسداد بی‌سوادی عزم ملی می‌طلبد

به گزارش ندای ساحل، حوریه حاجی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس، اظهار داشت: از آنجایی که براساس دین مبین اسلام، کسب علم و دانش یکی از مهم‌ترین حقوق انسانهاست و بر اساس تاکید مقام معظم رهبری، مبنی بر هدایت و توسعه، مهم‌ترین رسالت آموزش و پرورش رسیدن به عدالت آموزشی در دو محور کمی و کیفی است، این مهم با انسداد مبادی بی‌سوادی و پیشگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان محقق می‌گردد.

وی تصریح کرد: در این راستا مدیریت آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس بر آن است که مقدمات اجرایی قوانین کشور را در خصوص بستن مبادی بی‌سوادی فراهم نماید که خوشبختانه تلاش‌های فراوانی برای تحقق اهداف مدنظر وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ابتدایی ناحیه یک بندرعباس با اشاره به چالش‌ها و آسیب‌هایی که منجر به عدم بهره‌مندی کودکان ۶ تا ۱۲ ساله از نعمت سواد می‌شود، چیست، افزود: بی‌سوادی خانواده‌ها و عدم توجه خانواده به تحصیل فرزندان در روستاها حتی افراد مهاجرت کرده‌های روستایی به شهر، عدم توجه به دریافت شناسنامه کودکان به دلیل نبود مدارک قانونی پدر، فقر اقتصادی خانواده‌ها و استفاده کودکان به عنوان کودکان کار و مهاجرت خانواده‌ها برای کسب و کار، نداشتن سرپرست به دلیل فوت، طلاق، زندان و غیره و جلوگیری از حضور کودک در مدرسه و استثنایی بودن دانش‌آموز و عدم ثبت‌نام در مدارس ویژه این افراد از جمله این عوامل است.

وی ادامه داد: در این راستا برنامه‌هایی به منظور جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و تارک تحصیل در منطقه اجرا شده است که از اهم آن می‌توان به جست‌وجوی خانه به خانه بر اساس اسامی دریافتی از اداره کل آموزش و پرورش با مشارکت مدیران مدارس و مجتمع‌های آموزشی و پرورشی روستایی، دریافت همکاری نهادهای برون سازمانی مانند بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) بخشداری تخت و قلعه قاضی و برگزاری دوره‌های آموزش خانواده و مشاوره برای خانواده‌های مشکل‌دار اشاره کرد.

به گفته حاجی‌زاده، عمده‌ترین نقاط قوت منطقه در رابطه با شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل و تارک تحصیل، استفاده از بخشداری‌ها و شوراها، ارجاع اولیاء کودکان فاقد شناسنامه جهت اخذ رای از اداره آموزش و پرورش و ثبت نام قانونی در مدارس عنوان کرد.

این مقام مسئول تخصیص اعتبار، کارشناس خاص موضوع و اصلاح سیستم‌های اداری آموزش و پرورش را از جمله اولویت‌های اجرای طرح مذکور برای شناسایی و جذب و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل عنوان کرد و افزود: رفع محدودیت‌های اداری جهت ثبت نام از طریق به جریان انداختن پرونده خانواده‌ها برای دریافت شناسنامه و قیومیت دانش‌آموزان و آگاهی اولیا کودکان به عنوان راهکارهای پیشنهادی در شناسایی و جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و تارکان تحصیل است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ابتدایی ناحیه یک بندرعباس از نیروی انتظامی، دادگاه‌های مدنی، امور مهاجران استانداری (اداره اتباع خارجی)، ثبت احوال و بهزیستی و کمیته امداد به عنوان سازمان‌ها، ارگان‌ها و موسساتی نام برد که می‌توانند در جذب و نگهداشت کودکان ۶ تا ۱۲ ساله اثرگذار باشند.

حاجی‌زاده از شهروندان درخواست کرد؛ در صورت مشاهده کودکانی که به هر دلیلی از تحصیل بازمانده و یا در امر تحصیل آنان وقفه‌ای ایجاد شده است مراتب را بدون ذکر نام خود به ادارات آموزش و پرورش اطلاع داده تا با فراهم شدن فرصت تحصیل برای این کودکان از بروز پدیده بی‌سوادی جلوگیری شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس همچنین گفت: قانون این اجازه را نیز فراهم کرده است که در صورت ممانعت والدین از تحصیل فرزندان خود، مدیران مدارس با تشکیل شورای رفع موانع، در این امر مداخله کنند اما آنچه مهم است فرهنگ‌سازی و تلاش جمعی برای رفع این معضل است چرا که تبعات حتی یک مورد آن توسعه و کارآمدی کشور را با چالش مواجه می‌کند.

وی اضافه کرد: همه این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که پدیده بی‌سوادی مسائل و مشکلات فراوانی را به دنبال خواهد داشت که همه را با خود خواهد کشید، لذا لازم است برای گریز از این معضلات به همدیگر کمک کنیم.

حاجی‌زاده در پایان اظهار امیدواری کرد؛ در آینده‌ای نه چندان دور یک فرد بی‌سواد در کشور وجود نداشته باشد و ایران اسلامی خود را برای رسیدن به توسعه‌ای پایدار فراهم‌تر ببیند.

ا

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=28182 photo169857019186096259 (1)