کد خبر:43492 | ۱۱:۰۵:۵۸ - چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حماسه‌های ماندگار زنان مسلمان نیازمند بازخوانی تاریخی است
نقش زنان مسلمان از صدر اسلام تا کنون در انسان سازی و خلق حماسه‌های ماندگار برکسی پوشیده نیست اما در ماندگاری این حماسه آفرینی‌ها به بازخوانی تاریخی نیاز دارد.

به گزارش پایگاه خبری ندای ساحل؛فرنگیس حمزه یی؛ حضور فعال زنان ما در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، سازندگی و فرهنگی برکسی پوشیده نیست چراکه نمونه‌ها و الگوهای ارزنده آن از زمان صدر اسلام تاکنون بیانگر نقش زنان در انسان سازی بوده است.

نقش تک تک زنانی که از صدر اسلام همچون سمیه؛ کنیز ابوحذیفه صدر اسلام در بلاد عرب تا زنان مجاهد انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس در دفاع از نام اسلام جان خود را فدا کردند را نمی‌توان نادیده گرفت. سمیه اولین زن شهید در اسلام بود که در کنار همسرش یاسر در سخت‌ترین شرائط به رسول خدا لبیک گفتند و از سابقین در اسلامند.

نقش‌های اخلاقی و تربیتی، سیاسی، فرهنگی و علمی و دفاعی و نظامی را همه زنان انقلابی ما به خوبی ایفاگر آن بوده و همچنان در ابعاد مختلف آن ادامه خواهد داشت.

همچنانکه نمی‌توان از نقش تاریخی و ارزنده حضرت خدیجه و دخترش فاطمه زهرا سلام الله علیها در کنار پیامبر (ص) و امام علی (ع) و زینب کبری (س) در کنار امام حسین غافل شد؛ چراکه نام بردن از زنان مجاهد و انقلابی بدون ذکر نقش این بزرگواران به حق ظلمی بزرگ به جامعه زنان مسلمان است.

همچنانکه از نقش مبارزاتی و مادری مرحومه مرضیه حدید چی از فعالان مبارزه مسلحانه ضد حکومت پهلوی نمی‌توان غافل شد. او که علاوه بر مبارزات انقلابی خود، محافظ شخصی امام راحل در فرانسه فرمانده سپاه همدان، ریاست زندان‌های زنان تهران، اولین فرمانده سپاه غرب کشور بعد از انقلاب، یکی از سه نماینده‌ای که در سال ۶۷ پیام تاریخی امام (ره) را به گورباچف رساند را در کارنامه خود به ثبت رساند.

زنان در تاریخ انقلاب اسلامی نقش بسزایی در راهپیمایی‌ها، تظاهرات و فعالیت‌های سیاسی و شکل گیری انقلاب اسلامی داشتند؛ نمونه آن شهادت «محبوبه دانش‌آشتیانی» در شهریور خونین ۵۷ بود. وی این فاجعه خونین که از آن به عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات مردم ایران علیه حکومت پهلوی دوم نام برده می‌شود، نقش خود را به عنوان اولین زن شهید خود دوران انقلاب به ثبت رساند. در واقع با شهادت محبوبه دانش‌آشتیانی، هم نماد شجاعت و فداکاری زن ایرانی برای پیروزی انقلاب اسلامی ثبت شد و هم با این شجاعت حماسه زنان مبارز این مرز و بوم به عنوان آغاز مرحله حضور زنان در عرصه دفاع و مبارزه با طاغوت به ثبت رسید.

امام راحل از زن به عنوان «مربی جامعه»، «سرچشمه خیرات»، «جلوه گاه عظمت الهی» نام برده است و از زنان صدر اسلام به عنوان مجاهدانی در صحنه جهاد یاد می‌کنند و می‌فرمایند: «زنان در صدر اسلام با مردان در جنگها شرکت می‌کردند. ما می‌بینیم و دیدیم که زنان همدوش مردان بلکه جلوتر ازآنان در صف قتال ایستادند و خود و بچه‌های خود و جوانان خودشان را از دست دادند و باز هم مقاومت کردند».

امام خمینی (ره) در تبیین جایگاه زن ایرانی نیز به نیکی یاد کرده و می‌فرمایند: «زنان ایران، هم مجاهدات انسانی عظیم کرده‌اند و هم مجاهدات مالی. این طبقه محترم زن‌ها[…]، همین خانم‌های محجبه، همین‌ها که مظهر عفاف هستند، در نهضت پیشقدم بودند و در ایثار مال هم پیشقدم. ایثار کردند جواهرات و طلاهایی که دارند. برای مستضعفین دادند. عمده در این امور، آن قصد پاک است.» امام ارزش حضور زنان در صحنه‌های مختلف جامعه را بسیار متعالی دانسته و می‌فرمایند: «خداوند شما مؤمنات را حفظ کند که در نهضت اسلامی خط کافی داشتید، […] کمک‌های بانوان ارزشش چند برابر کمک‌های مردان است. خداوند شما را حفظ کند».

و همچنانکه از نقش زنان رزمنده و مادران رزمندگان دوران دفاع  مقدس نیز نمی‌توان غافل شد، نمونه‌های آن فراوان بوده و برخی همچنان گمنام هستند. از نقش زنانی چون سیده زهرا حسینی در دل آتش و خون تا مقاومتی که فرنگیس حیدرپور با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق نشان داد و تا ایمانی که دختران خرمشهری که در چنگال اسارت و زندان‌های بغداد اسیر شدند، از خود نشان دادند. این زن‌ها سختی‌ها و مجاهدت‌های دیروز را امروز در میدان سیاست، علم و فرهنگ و اخلاق و خانواده برای ماندگاری آن حماسه‌ها، همچنان حفظ کرده‌اند هرچند که عده‌ای از آن غافل‌اند.

هشت سال دفاع مقدس، هرچند روایت مردانی است که شجاعانانه برای حفظ سرزمین و ناموس از مرزهای جغرافیایی و اعتقادی خود در مقابل دشمنان ایستادند؛ اما روایتگری استقامت و ایثار زنان این مرز و بوم نیز هست؛ هرچند آن‌چنان که خیلی از آن‌ها همچنان گمنام هستند. زنان مدافع در جبهه‌های دفاع مقدس به تعبیر امام راحل (ره) سربازان گمنام و بی نام و نشان جبهه‌ها بوده‌اند که مردها باید به آنها اقتدا کنند.

امام راحل شخصیت زن را در اجتماع بسیار با اهمیت و تأثیرگذار و ضروری می‌دانند. ایشان حضور زن در اجتماع را در ابعادی چون: اخلاقی و تربیتی، سیاسی، فرهنگی و علمی، دفاعی و نظامی و … پرارزش دانسته و زنان را که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، تربیت کننده و کامل کننده نیمِ دیگر جامعه می‌دانند. و در عزت و عظمت زنان جامعه ایران می‌فرمایند: شما زنان مسلمان، برای زنان فلسطتین و زنان کشورهای اسلامی مایه دلگرمی هستید. این مقاومت را حفظ کنید و این ایستادگی را غنیمت شمرید شماها اسلام را زنده کردید. مقام معظم رهبری البته عنوان می‌کنند که زنان مسلمان کشورهای دنیا هنوز گذشت و فداکاری‌ها و ویژگی شهید پروری زنان ایرانی را آنچنان که باید نشناخته‌اند ولی این خصوصیت درخشنده زنان ایرانی کشف خواهد شد.

انتهای پیام/

Print this pageShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لینک کوتاه:
http://www.nedayesahel.ir/?p=43492 photo169857019186096259 (1)